Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzień 1 grudnia jest uroczyście obchodzony (od 1988 roku) jako Światowy Dzień AIDS. Święto to ma na celu umożliwienie organizacjom rządowym, pozarządowym i lokalnym, jak również osobom indywidualnym zwrócenie uwagi na walkę z AIDS, a także uświadomić konieczność pomocy ludziom zakażonym wirusem HIV i chorym na AIDS oraz ich bliskim.
Tegoroczne hasło UNAIDS, ONZ-owskiego programu na rzecz walki z epidemią, brzmi: „Ręce w górę za profilaktyką HIV” („Hands up for HIV prevention”).
Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest Czerwona Kokardka – nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS. Obecność Kokardki
w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z wirusem HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.
Na świecie żyje blisko 37 mln osób zakażonych wirusem HIV. To liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. Po trzydziestu latach od wykrycia w Polsce pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 35 tys. osób żyje z wirusem HIV, a prawie co druga o tym nie wie i może nieświadomie zakażać. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 sierpnia 2016 r. zakażenie wirusem HIV stwierdzono u 20.756 osób, odnotowano 3.408 zachorowań na AIDS, a 1.348 chorych zmarło.
W województwie pomorskim od 1988 r. do 15 listopada 2016 r. zarejestrowano 837 osób zakażonych wirusem HIV, odnotowano 324 zachorowań na AIDS, natomiast 127 osób chorych zmarło.
W 2016 roku odnotowano 52 zakażenia wirusem HIV, 1 zachorowanie na AIDS (zgonów w 2016 roku do tej pory nie zanotowano).
Obecnie zakażenie wirusem HIV nie powoduje natychmiastowego zagrożenia utraty życia. Dzięki leczeniu antyretrowirusowemu i szybkiemu wykryciu wirusa w organizmie można przeżyć długie lata, aż do naturalnej śmierci.
Zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS w dniu 1 grudnia, poprzez przypięcie do ubrania Czerwonej Kokardki.
Hasło tegorocznej kampanii „Mam czas rozmawiać”, kładzie szczególny nacisk na promowanie dialogu międzypokoleniowego pomiędzy matkami a córkami, na temat konieczności testowania w kierunku HIV.
Główne cele kampanii to:
Upowszechnianie informacji o sposobach zmniejszania ryzyka zakażenia HIV wśród grupy kobiet planujących macierzyństwo oraz będących już w ciąży.
Przypominanie o badaniach w kierunku HIV, a przez to zwiększenie odpowiedzialności za swoje zdrowie i zdrowie swoich bliskich, w szczególności w myśl haseł: „Bądź mamą na medal. Zrób w ciąży wszystkie badania, w tym test na HIV”, „Zrób test na HIV. Dla siebie
i swojego dziecka”, „Daj szansę swojemu dziecku. Nie daj szansy AIDS”.
Krajowe Centrum ds. AIDS zachęca do odwiedzenia punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) gdzie przez cały rok można BEZPŁATNIE, ANONIMOWO I BEZ SKIEROWANIA wykonać test w kierunku HIV. W tym roku jesienna edycja Europejskiego Tygodnia Testowania odbywać się będzie od 23 do 30 listopada i będzie bezpośrednio poprzedzała datę 1 grudnia – który ustanowiony jest Światowym Dniem AIDS. Głównym celem wydarzenia jest umożliwienie jak największej liczbie osób wykonania testu diagnostycznego w kierunku HIV. W tym szczególnym czasie niektóre punkty konsultacyjno-diagnostyczne specjalnie wydłużyły swoje godziny pracy.
Punkty zlokalizowane są w 26 miastach w Polsce. Informacje o godzinach pracy PKD w ramach Europejskiego Tygodnia Testowania w poszczególnych miastach w Polsce można znaleźć w tabeli poniżej. Każdorazowo aktualne godziny pracy oraz lokalizację danego punktu można sprawdzić na stronie internetowej: https://aids.gov.pl/pkd/
Zachęcamy wszystkich do wykonania testu – cała procedura nie jest ani bolesna, ani skomplikowana. Każdorazowo wykonanie badania poprzedza rozmowa z certyfikowanym doradcą, który w sposób nieoceniający i poufny przeprowadza wywiad oraz odpowiada na wszystkie pojawiające się w tym czasie pytania. Następnie pielęgniarka pobiera niewielką ilość krwi. Wynik testu można odebrać wyłącznie osobiście w punkcie – na podstawie wcześniej ustalonego hasła. Wydawane one są podczas drugiej rozmowy z doradcą, który szczegółowo omawia każdy wynik.
PAMIĘTAJMY, ŻE HIV MOŻE DOTYCZYĆ KAŻDEGO!!!