Informacja Dyrektora Szkoły Podstawowej w Wyszynie dla Rodziców!
INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem!
Aktualnie nie ma wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Europejskiego Centrum
ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), które nakazywałyby objęcie nadzorem osób powracających z krajów stwierdzono występowanie koronawirusa, jeżeli nie spełniają one kryteriów dla przypadku podejrzanego o zakażenie lub zachorowanie.KRYTERIA KWALIFIKACJI do dalszego postępowania: (1) osób potencjalnie narażonych w związku z powrotem z obszarów utrzymującej się transmisji wirusa lub (2) osób, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną.
Postępowaniu podlega osoba, która spełnia kryteria kliniczne oraz kryteria epidemiologiczne:
1. kryteria kliniczne
Każda osoba u której wystąpił co najmniej jeden z wymienionych objawów ostrej infekcji układu oddechowego:
- gorączka
- kaszel
- duszność
2. kryteria epidemiologiczne
Każda osoba, która w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów spełniała co najmniej jedno z następujących kryteriów:
- podróżowała lub przebywała w regionie, w którym stwierdzono przypadki koronawirusa
- miała bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie (kontakt z przypadkiem potwierdzonym lub przypadkiem prawdopodobnym;
- pracowała lub przebywała jako odwiedzający w jednostce opieki zdrowotnej,
w której leczono pacjentów zakażonych nowym koronawirusem.Jeśli u ucznia lub pracownika szkoły, który przebywał w rejonie zagrożenia epidemiologicznego w ciągu ostatnich 14 dni:
1) zaobserwowano objawy takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:
- należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną (lista stacji sanitarno-epidemiologicznych znajduje się tutaj: https://gis.gov.pl/mapa/)
- lub powinien zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego (listę oddziałów zakaźnych można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/byles-w-chinach-i-zle-sie-czujesz-sprawdz-co-robic
2) nie zaobserwowano wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni należy kontrolować stan zdrowia, czyli codziennie mierzyć temperaturę ciała oraz zwrócić uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).
Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpią wyżej wymienione objawy, można zakończyć kontrolę.
Jeżeli w ciągu 14 dni zaobserwowane zostaną wyżej wymienione objawy to:
- należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną,
- lub chory powinien zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
3) miał kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem to:
- należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną.
W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z najbliższą powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną, przekazując wszystkie niezbędne dane (kiedy i z jakiego rejonu osoba powróciła, jakie występują u niej objawy i od kiedy).
W przypadku, gdy osoba podejrzana o zakażenie wirusem zostaje skierowana do szpitala celem dalszej diagnostyki i wykonania testów na obecność wirusa państwowy powiatowy inspektor sanitarny zawiadamia o tym dyrektora placówki, a następnie w porozumieniu podejmują dalsze kroki profilaktyczne. Jednocześnie dyrektor placówki mając wiedzę o podejrzeniu przypadku zakażenia
u ucznia lub pracownika powinien jak najszybciej zgłosić ten fakt do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi
(Dz.U. z 2019 r. poz. 1239, ze zm.) w przypadku podejrzenia lub rozpoznania zachorowania na chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną lekarz przyjmujący do szpitala, miejsca izolacji lub odbywania kwarantanny, kierując się własną oceną stopnia zagrożenia dla zdrowia publicznego, poddaje osobę podejrzaną o zachorowanie, chorą na chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną lub osobę narażoną na zakażenie hospitalizacji, izolacji lub kwarantannie oraz badaniom.Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Krajowego Konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych (dostępne na stronach: mz.gov.pl, gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus) każda osoba, która została zakwalifikowana do dalszego postępowania medycznego, powinna być hospitalizowana w oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego.
Osoby nie spełniające kryteriów przypadku podejrzanego o zachorowanie na koronawirusa powinny być leczone w warunkach ambulatoryjnych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.
Postępowanie rozstrzygające podejmują pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
WAŻNE !
Działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590, gdzie można uzyskać informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia nowym koronawirusem.
Co to znaczy, że ktoś miał kontakt z osobą zakażoną nowym koronawirusem?
- pozostawał w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metrów przez ponad 15 minut,
- prowadził rozmowę z osobą z objawami choroby twarzą w twarz przez dłuższy czas,
- osoba zakażona należy do grupy najbliższych przyjaciół lub kolegów,
- ktoś mieszkał w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora, w tym samym pokoju internatu szkolnego.
Osoby z kontaktu NIE są uważane za zakażone i jeżeli czują się dobrze i nie mają objawów choroby, jest mało prawdopodobne, aby rozprzestrzeniły infekcję na inne osoby, jednak zaleca im się:
- pozostanie w domu lub w pokoju wieloosobowym w szkole z internatem przez 14 dni od ostatniego kontaktu z osobą chorą i prowadzenie samoobserwacji - codzienny pomiar temperatury i świadome zwracanie uwagi na swój stan zdrowia,
- poddanie się monitoringowi pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej w szczególności udostępnienie numeru telefonu w celu umożliwienia codziennego kontaktu i przeprowadzenia wywiadu odnośnie stanu zdrowia,
- jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji wystąpią następujące objawy (gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem), należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Jeśli wyniki testów na obecność koronawirusa są ujemne u osoby zakażonej, z którą osoba poddana kwarantannie domowej miała kontakt – państwowy inspektor sanitarny podejmuje decyzje o wcześniejszym zdjęciu kwarantanny.
Osoby, które nie miały bliskiego kontaktu:
- Rodzina i przyjaciele, którzy nie mieli bliskiego kontaktu z osobą chorą, nie muszą podejmować żadnych środków ostrożności ani wprowadzać żadnych zmian we własnych aktywnościach, takich jak uczęszczanie do szkoły czy pracy, chyba, że źle się poczują.
- W przypadku złego samopoczucia powinni telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną, aby rozważyć, czy potrzebują dalszej oceny.
Poza osobami, które są zdefiniowane jako te, które miały bliski kontakt, reszta szkoły nie musi podejmować żadnych środków ostrożności, ani wprowadzać żadnych zmian we własnych zajęciach w placówkach edukacyjnych. Jeśli źle się poczują, poddane zostaną kwalifikacji, w zależności od objawów. To zalecenie dotyczy personelu dydaktycznego i dzieci z klasy i placówki, które nie przebywali w bliskim otoczeniu z osobą chorą.
- Decyzja, do jakiej grupy kontaktu należą uczniowie i pracownicy powinna zostać podjęta w kontakcie ze służbami sanitarnymi, personelem szkoły, uczniem i jego opiekunami prawnymi,
Obecnie nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań takich jak kwarantanna dla wszystkich osób powracających z regionów, w których stwierdzono z utrzymującą się transmisją koronawirusa np. Włoch, czy odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.
POSTĘPOWANIE Z POMIESZCZENIAMI JEŚLI wystąpił przypadek osoby z podejrzeniem koronawirusa
W przypadku, gdy uczeń lub pracownik placówki został skierowany do szpitala z podejrzeniem
koronawirusa, dyrektor tej placówki w porozumieniu z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym może podjąć decyzję o zamknięciu instytucji na jeden dzień w celu przeprowadzenia dekontaminacji pomieszczeń i przedmiotów.PODSTAWOWE ŚRODKI OCHRONNE PRZECIWKO KORONAWIRUSOWI
Koronawirus jest wirusem osłoniętym cienką warstwą tłuszczową dlatego jest wrażliwy na wszystkie detergenty, w tym mydło, preparaty do dezynfekcji oraz promienie UV. Oznacza to, że łatwo go inaktywować prostymi środkami czystości.
Wirus przenosi się:
- bezpośrednio, drogą kropelkową – zawierające wirusa drobne kropelki powstające
w trakcie kaszlu, kichania, mówienia mogą być bezpośrednią przyczyna zakażenia. Odległość 1-1,5 m od osoby, z którą prowadzimy rozmowę, traktowana jest jako bezpieczna pod warunkiem, że osoba ta nie kaszle i nie kicha w naszym kierunku (strumień wydzieliny oddechowej pod ciśnieniem), - pośrednio, poprzez skażone wydzieliną oddechową (podczas kichania czy kaszlu) przedmioty i powierzchnie. Wirus nie ma zdolności przetrwania poza organizmem człowieka, ulega dezaktywacji po kilku- kilkunastu godzinach.
Nie istnieje szczepionka ani skuteczne leczenie przeciwko koronawirusowi. Dlatego należy pamiętać
o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:1. Często myć ręce – instrukcja jak poprawnie myć ręce znajduje się poniżej
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 %).
Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
Wirus ma zdolność do krótkotrwałego przebywania na powierzchniach i przedmiotach jeśli skażone zostały wydzieliną oddechową (w trakcie kaszlu, czy kichania) osób chorych. Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach np. dotykając twarzy lub pocierając oczy. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
2. Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60 %). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu
i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.3. Zachować bezpieczną odległość
Należy zachować co najmniej 1 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę.
Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak 2019-nCoV, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.4. Unikać dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa
z powierzchni na siebie.5. Będąc chorym, mając: gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu po powrocie z krajów gdzie szerzy się koronawirus, jeśli nie upłynęło 14 dni od powrotu – NIE należy przychodzić do szkoły
Należy niezwłocznie zasięgnąć pomocy medycznej – udać się na oddział zakaźny albo obserwacyjno-zakaźny, zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w Komunikacie krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych (https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-krajowego-konsultanta-w-dziedzinie-chorych-zakaznych/).
Należy przy tym pamiętać, żeby unikać środków komunikacji publicznej, aby nie narażać innych osób. Zaleca się osłonięcie ust i nosa maseczka ochronną, która stanowi pierwszą barierę ochronną dla otoczenia.
6. Będąc chorym i mając bardzo złe samopoczucie, ale gdy nie podróżowało się do krajów,
w których szerzy się koronawirus – NIE należy od razu podejrzewać u siebie zakażenia koronawirusem. Jednak w dbałości o własne zdrowie NIE należy przychodzić do szkoły, należy pozostać w domu i zasięgnąć porady lekarza rodzinnego.Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy), czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).
7. Mając łagodne objawy ze strony układu oddechowego, gdy nie podróżowało się do krajów,
w których szerzy się koronawirus należy starannie stosować podstawowe zasady higieny oddychania oraz higieny rąk i pozostać w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.8. Unikać spożywania surowych lub niedogotowanych produktów pochodzenia zwierzęcego
Ostrożnie obchodź się z surowym mięsem, mlekiem lub narządami zwierzęcymi, aby uniknąć krzyżowego zanieczyszczenia poprzez niegotowaną żywność, zgodnie z dobrymi zasadami bezpieczeństwa żywności.9. Zapobiegać innym chorobom zakaźnym poprzez szczepienia, np. przeciwko grypie.
W zależności od sezonu epidemicznego, w Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i zachorowania grypopodobne rocznie. Szczyt zachorowań ma miejsce zwykle między styczniem a marcem. Ostre infekcje wirusowe mogą sprzyjać zakażeniom innymi czynnikami infekcyjnymi, w tym wirusami. Nie należy jednak traktować szczepień ochronnych przeciwko grypie jako sposobu zapobiegania zakażeniom koronawirusem.10. Dbać o odporność, wysypiać się, dbać o kondycję fizyczną, racjonalne odżywianie.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH
- 7
W dniach 21, 22 i 23 stycznia w naszych oddziałach przedszkolnych odbyły się uroczystości z okazji Święta Babci i Dziadka.
Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tym szczególnym dniu dzieci pamiętały o swoich Babciach i Dziadkach i wspólnie ze swoimi paniami przygotowały dla nich przedstawienie. Licznie przybyli goście z z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, a następnie wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty dla swoich ukochanych Babć i Dziadków. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły nie tylko radość i uśmiech, ale również łzy wzruszenia. Następnie dzieci wraz z Babciami oraz Dziadkami zostali zaproszeni na przygotowany z tej okazji słodki poczęstunek.
Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków!Serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy pomogli w przygotowaniu przyjęcia oraz upiekli ciasta.
Opracowała Renata Bryl
„Dzień kosmosu w przedszkolu”
- 5
Czym jest kosmos? Jak wygląda? Kim jest astronauta? Jak nazywają się planety Układu Słonecznego? Na te i inne pytania przedszkolaki znają już odpowiedź. W minionym tygodniu zdobywaliśmy i utrwalaliśmy wiadomości na temat kosmosu i wszechświata. W piętek 28.02.2020. wszystkie przedszkolaki w kosmicznych strojach brały udział w kosmicznym balu. Dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych, rozwiązywały zagadki tematyczne, pojawiły się nowe prace plastyczne, czyli kolorowe planety, ufoludki i rakiety. Impreza sprawiła dzieciom wiele radości i na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.
Opracowały: Iwona Rusin, Sylwia Malesza- Gumienna.
Bal karnawałowy
Jak co roku w karnawale w naszym przedszkolu odbył się oczekiwany przez dzieci „Bal Przebierańców”. W tym dniu przenieśliśmy się do „Krainy Bajek”.Na balu obok księżniczek i królów pojawiły się wróżki, piraci, syrenki, Batman i Spiderman. Nauczycielki przedszkola dołożyły wszelkich starań by wystrój sali balowej wprowadził dzieci w radosny, bajkowy nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy.
Po prezentacji strojów rozpoczęły się tańce- przy rytmach wesołej muzyki, były one przeplatane konkursami i długimi korowodami. Znalazło się również coś dla spragnionych i zmęczonych, chwila relaksu przy wspólnym poczęstunku, a że był to „Tłusty czwartek”to na stole dominowały pączki. Dzieci miały też możliwość pozowania do zdjęć grupowych oraz indywidualnych. Dziękujemy dzieciom i ich rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok.
„ŚWIETLICOWA WYCIECZKA”
24 lutego 2020r. „Świetliczaki” brały udział w wycieczce do kina Helios na projekcję filmu „Superpies i Turbokot”. Wszyscy od dawna czekaliśmy na ten moment! Ochoczo i z uśmiechami na ustach wyruszyliśmy na seans. Jazda autokarem minęła bardzo szybko. Po przybyciu na miejsce było jeszcze dużo czasu, aby kupić coś do picia i jedzenia.O godzinie 13:00 zajęliśmy wygodne miejsca w sali kinowej i czekaliśmy na film, który opowiada o poszukiwaniach swojego właściciela przez Superpsa. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali bajkę. Do szkoły wróciliśmy w doskonałych humorach. Bardzo dziękujemy nauczycielom, którzy byli opiekunami podczas tego wyjazdu.
Mamy nadzieję, że już niedługo uda nam się zorganizować kolejny wyjazd!
Opracowały: K. Żółtyszek, E. Skitek.
„Dzień Kota” w przedszkolu
W dniu 17 lutego przedszkolaki z grupy „Misie” obchodziły nietypowe święto - „Dzień Kota”. Tego dnia wysłuchały bajki o chorym kotku, rozwiązywały zagadki o kotach. Wszystkie dzieci zamieniły się w kociaki, tańczyły przy muzyce, oglądały ilustracje przedstawiające milusińskie zwierzątka, dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy na ich temat. Brały również udział w konkursach takich jak: „Picie mleka”, „Kocie przeszkody”. Ten dzień był pełen wrażeń, wszystkie dzieci wspaniale się bawiły i długo będą miały go w pamięci. Opracowały: Sylwia Malesza- Gumienna, Iwona Rusin.
Rekrutacja na rok szkolny 2020/2021 !!!
Zgodnie z ustalonym harmonogramem przez Wójta Gminy Władysławów rozpoczyna się REKRUTACJA do oddziałów przedszkolnych oraz pierwszej klasy w Szkole Podstawowej w Wyszynie na rok szkolny 2020/2021 w następujący terminach:
- od dnia 19 lutego 2020 r. do 2 marca 2020 r. - rodzice składają DEKLARACJĘ o kontynuowaniu edukacji przedszkolnej dziecka na rok szkolny 2020/2021
- od dnia 3 marca 2020 r. do 23 marca 2020 r. – rodzice składają WNIOSEK o przyjęcie do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Wyszynie na rok szkolny 2020/2021.
- od 4 marca 2020 r. do 31 marca 2020 r. – rodzice składają WNIOSEK
o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Wyszynie na rok szkolny 2020/2021.
Dokumenty można pobrać ze strony lub z sekretariatu szkoły.
Wypełnione wnioski należy składać w sekretariacie szkoły w nieprzekraczalnym terminie podanym wyżej.
WYSZYŃSKIE WALENTYNKI
Każdy z nas doskonale wie, że 14 lutego Walentynki obchodzi się! W związku z tym ten dzień w Szkole Podstawowej w Wyszynie był wyjątkowy. Jednak przygotowania trwały już wcześniej, ponieważ działała „POCZTA WALENTYNKOWA”, gdzie uczniowie dostarczali kartki z życzeniami dla swoich koleżanek i kolegów.
Natomiast w piątkowy poranek wszystko rozpoczęło się od sprzedaży przepięknych kartek walentynkowych wykonanych przez Samorząd Uczniowski. Z kolei na przerwach każdy uczeń z pewnością słyszał przeboje związane z tym dniem, a także zrobił zabawne zdjęcie z rówieśnikami na tle naszej walentynkowej fotobudki. Zabawy i śmiechu było co niemiara. Ale to nie wszystko! Należy także wspomnieć, że dla uczniów z świetlicy szkolnej była także przygotowana niespodzianka, którą była dyskoteka i zabawy, podczas których wszyscy bawili się fantastycznie. Z kolei w trakcie przerw dzieci mogły skosztować smaczne przekąski.
Mamy nadzieję, że wszyscy uczniowie wrócili do domu zadowoleni. Dziękujemy za fantastyczną zabawę w tym dniu! I zapraszamy do naszej walentynkowej fotorelacji.
Opracowali: Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego, Wychowawcy Świetlicy Szkolnej
SPOTKANIE Z RODZICAMI
Zapraszamy na spotkanie rodziców z wychowawcami klas 13 lutego 2020 o godzinie 16.00. Podczas spotkania podsumowana zostanie praca w I półroczu.
Klasa I - sala nr 2
Klasa II - sala nr 6
Klasa III - sala nr 5
Klasa IV - sala nr 7Klasa V - sala nr 9
Klasa VIa - sala nr 10
W budynku po gimnazjum
Klasa VIb - sala nr 7
Klasa VII - sala nr 9
Klasa VIII - sala nr 11
Po spotkaniu w klasach zapraszamy przedstawicieli Rady Rodziców na spotkanie do sali nr 1 w budynku po gimnazjum.
BEZPIECZNE FERIE !
RADY DLA RODZICÓW!!
Należy wnikliwie zapoznać się z ofertą organizatora- rejestracja w kuratorium, wyżywienie, kwalifikacje kadry, zabezpieczenie opieki medycznej.
Należy przekazać organizatorowi ważne informacje dotyczące dziecka: przyjmowane leki, alergie, uczulenia itp.
Należy dokładnie wypełnić kartę kwalifikacyjną uczestnika wypoczynku - dokładne dane adresowe, telefony kontaktowe do rodziców lub opiekunów.
Problemy związane z sytuacjami zagrażającymi bezpieczeństwu i zdrowiu dzieci i młodzieży w miejscu wypoczynku należy zgłaszać do właściwych terenowo stacji sanitarno - epidemiologicznych. Pracownicy stacji sanitarno - epidemiologicznych sprawują nadzór nad warunkami sanitarno - higienicznymi wypoczynku dzieci i młodzieży przez cały okres trwania wypoczynku.
Dzięki Państwa informacjom możemy podjąć działania mające na celu likwidację nieprawidłowości
w miejscu wypoczynku dzieci i młodzieży.Przyświeca nam wspólny cel - bezpieczny wypoczynek.
Szczegółowe dane dotyczące organizatorów, miejsc wypoczynku znaleźć można na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl
W związku z nasileniem w okresie wypoczynku występowania wszawicy wśród dzieci i młodzieży należy
przestrzega poniższych zaleceń:
- bezwzględne posiadanie i używanie tylko i wyłącznie osobistych przyborów takich jak szczotki czy grzebienia,
- codzienne czesanie i szczotkowanie włosów,
- mycie skóry głowy nie rzadziej niż raz w tygodniu,
- wyposażenie dzieci w szampony z odżywkami ułatwiającymi pielęgnację włosów,
- po powrocie do domu sprawdzenie czystości głowy i włosów,
- związywanie długich włosów lub noszenie krótkich fryzur ułatwiających pielęgnację skóry głowy i włosów
W przypadku zauważenia jaj wszy (gnid) lub wszy we włosach można zastosować po konsultacji z farmaceutą dostępne w każdej aptece preparaty, które skutecznie likwidują wszy na każdym etapie ich rozwoju.
CHOINKA NOWOROCZNA W WYSZYNIE
- 2
Niezwykłe prezenty z okazji Dnia Babci i Dziadka
Wielkimi krokami zbliżają się dni, w których obchodzimy Dzień Babci i Dziadka. W związku z tym uczniowie podczas zajęć w świetlicy szkolnej wykonali niezwykłe prezenty. Były to własnoręcznie stworzone ramki do zdjęć według pomysłu najmłodszych. Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem i kreatywnością w tworzeniu upominków prosto od serca. Mamy nadzieję, że wszyscy będą zadowoleni z otrzymanych prezentów, a ramki zajmą honorowe miejsca w ich domach. Z pewnością jest to kolejne wydarzenie, które „wpisuje się” do ważnych wydarzeń z „Życia Świetlicy”. Zapraszamy do galerii.
Opracowała: K. Żółtyszek, E. Skitek.
Wieczór filmowy w szkole
Samorząd Uczniowski przygotował dla uczniów klas starszych spotkanie, którego celem była integracja oraz ukazanie alternatywy na spędzanie czasu wolnego, a także wzbudzanie zainteresowania sztuką filmową. W miniony czwartek, 16 stycznia uczniowie klas IV-VIII spotkali się w szkolonych murach aby wspólnie obejrzeć film. Dla Uczniów klasy IV, V, VIa oraz VIb przygotowany został film pt. „Obdarowani” ukazujący postać 7-letniej dziewczynki, która jest niezwykle utalentowana matematycznie. Dla uczniów klasy VII i VIII nastąpiła projekcja filmu „Sierra Burges jest przegrywam”, opisujący historię niezwykle inteligentnej dziewczyny, która jak każda nastolatka chciałaby coś zmienić w swoim wyglądzie. W planach mamy już kolejny wieczór filmowy, a tymczasem bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za przybycie, a także nauczycielom, którzy zechcieli sprawować opiekę podczas tego wieczoru.
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Dzień Życzliwości i Pozdrowień
- 4
Obchodzony w naszej szkole Dzień Życzliwości i Pozdrowień miał nam uświadomić jak ważna dla każdego człowieka jest: potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienie miłych słów czy niesienie bezinteresownej pomocy.
Tego dnia w różnych miejscach szkoły porozwieszane były sentencje dotyczące życzliwości oraz plakaty „Weź ze sobą miłe słowo i podaj dalej”, które uczniowie mogli osobiście oderwać i przekazać innej osobie.
Wykonano gazetkę tematyczną propagującą życzliwość. Jako element integracji
w różnych miejscach w szkole znajdowały się mandale, które dzieci wspólnie kolorowały.Uczniowie mieli możliwość zapozować na ściance pt. Życzliwość dodaje skrzydeł.
Co spotkało się z dużym zainteresowaniem oraz wywołało dużo uśmiechów na twarzy naszych dzieci.Kulminacyjnym punktem obchodów tego święta był Plebiscyt na Kawalera Orderu Życzliwości.
Ten zaszczytny tytuł otrzymały:
- z klas I – III Łucja Kwietniewska
- z klas IV – VIII Joanna Kuśmierek
Gratulujemy zwycięzcą a wszystkim życzymy, żeby byli życzliwi i radośni codziennie a nie tylko od święta.
Pamiętajmy, że małe radości i drobne gesty życzliwości są najpiękniejszymi iskierkami naszej codzienności.
Zimowa przerwa świąteczna
Zimowa przerwa świąteczna trwa od 23 do 31 grudnia 2019 r. zarówno w szkole jak i oddziałach przedszkolnych (w oddziałach zgodnie z ustaleniami z Radą Rodziców). Drugi i trzeci stycznia 2020 r. to dni dodatkowo wolne od zajęć dydaktycznych, w które to szkoła organizuje zajęcia opiekuńcze. Życzymy wszystkim udanego wypoczynku
Jasełka szkolne
- 2
W związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia, 20 grudnia w Szkole Podstawowej w Wyszynie zostały wystawione jasełka przygotowane przez uczniów klasy VIb pod opieką p. Mirosławy Tarłowskiej.
Na początku zaprezentowała się grupa taneczna pod opieką p. Olgi Maciaszek.
Przedstawienie jasełkowe miało wśród uczniów za zadanie przybliżenie okoliczności narodzin Pana Jezusa. Scenariusz jasełek zawierał najważniejsze wydarzenia towarzyszące narodzinom Jezusa.Pani dyrektor, Małgorzata Klimaszewska, podziękowała młodym artystom i ich opiekunom za przygotowanie inscenizacji oraz złożyła wszystkim życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Zimowe przedstawienie w grupie Misie
- 6
Dzieci z grupy „Misie” postanowiły zrobić swoim rodzicom miłą niespodziankę i wprowadzić wszystkich w świąteczną atmosferę. Pod okiem swoich pań przygotowały wyjątkowe przedstawienie.
Mali aktorzy we wspaniałych strojach doskonale prezentowali się na tle zimowej dekoracji. Dzieci z dużym zaangażowaniem odgrywały swe role, prezentowały umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Po przedstawieniu Pani Dyrektor złożyła życzenia wszystkim gościom i dzieciom.
Naszym śnieżynkom i bałwankom należą się ogromne brawa za wzruszające występy, dzięki którym stworzyły wspaniałą, magiczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia i podbiły serca całej widowni. Ogromną niespodzianką były upominki zostawione dla dzieci, przez świętego Mikołaja.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za uśmiech i pomoc. Składamy Państwu życzenia radosnych, spokojnych świąt w rodzinnym gronie.opracowały:
Iwona Rusin
Sylwia Malesza – Gumienna
JASEŁKA W GRUPIE STARSZAKÓW
- 3
W środę 18.12.2013 przedszkolaki z grupy „Sówek” postanowiły zrobić miłą świąteczną niespodziankę swoim rodzicom i wprowadzić ich w atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Przygotowały Jasełka, do których bardzo pilnie się przygotowywały. Przedstawienie było wyjątkowe. Mali aktorzy, we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale na tle bożonarodzeniowej dekoracji. Wszyscy ulegli magii występów przedszkolaków. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role. Dzieci prezentowały umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne.
Po przedstawieniu Pani dyrektor Małgorzata Klimaszewska życzyła wszystkim obecnym zdrowych i spokojnych Świąt, spędzonych w rodzinnej atmosferze oraz pomyślności w Nowym Roku. Następnie rodzice zostali obdarowani upominkami wykonanymi przez dzieci, a dzieci otrzymały Certyfikaty Grzeczności podpisane przez Świętego Mikołaja.
Na koniec przedszkolaki wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Bardzo dziękuję wszystkim rodzicom za pomoc w organizacji uroczystości.
Wychowawca – Renata Bryl
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
- 5
10 grudnia 2019r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Celem Dnia Osób Niepełnosprawnych w naszej placówce było upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku. W tym czasie uczniowie uczestniczyli w grach i zabawach integracyjnych oraz zapoznawali się z problemami osób niepełnosprawnych. Bardzo ważnym przesłaniem w tym czasie było zrozumienie pojęć „tolerancja” oraz „integracja” oraz to jak ważne jest pomaganie i zrozumienie drugiego człowieka. Uczniowie mogli doświadczyć w jaki sposób poznają i odbierają świat osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnością. W tym celu uczniowie zmagali się z niełatwymi zadaniami: układali klocki drewniane, puzzle oraz przywieszali chusty do sznurka klamerkami mając założone rękawice narciarskie, rysowali w odbiciu lustrzanym, pokonywali tor przeszkód przy zawiązanych apaszką oczach słuchając wskazówek kolegi, mając założone rękawice i zasłonięte oczy odgadywali dotykane przedmioty oraz trafiali piłką do celu mając utrudnioną widoczność. Uczniowie mieli również możliwość przejścia przez ścieżkę sensoryczną, którego funkcją była stymulacja zmysłu dotyku. W ten oto sposób uczniowie poznali trudności z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne.