• Historia Szkoły Podstawowej w Wyszynie

LATA DO 1945 r.

Najstarsza historia naszej szkoły spisana jest przez panią Krystynę Hipsz. Dane do stworzenia tej historii zostały zebrane na podstawie opowiadań miejscowych mieszkańców i nauczycieli, którzy pracowali w tym rejonie w czasie przed 1939 rokiem. Budynek Szkoły Podstawowej w Wyszynie został wybudowany przed 1939 rokiem. Przed II wojną światową szkoła była II stopnia, uczyło w niej czterech nauczycieli. Podczas okupacji w budynku szkoły mieściła się Niemiecka Szkoła Powszechna, w której naukę pobierały dzieci osiedlonych w okolicy Niemców.

LATA 1945 - 1965

Dnia 1 maja 1945 roku Inspektorat Szkolny w Turku uruchomił Szkołę Podstawową w Wyszynie. Pierwszym nauczycielem tej szkoły była pani Krystyna Hipsz - przedwojenna nauczycielka z Okręgu Szkolnego Lwowskiego. Po ogłoszeniu spisu i przeprowadzeniu selekcji uczniów według posiadanych wiadomości i wieku, skompletowała cztery klasy, w których naukę pobierało 206 uczniów. Każda z klas miała tylko po 2 godziny lekcyjne dziennie, ze względu na brak kadry nauczycielskiej. Rok szkolny zakończył się 14 lipca 1945 r. Tak szkoła w Wyszynie zakończyła pierwszy rok szkolny w wolnej, odrodzonej Polsce. W nowym roku szkolnym, szkoła zyskała jeszcze jednego nauczyciela - w osobie pana Jana Ordyczyńskiego Praca ze względu na brak podręczników i pomocy naukowych była bardzo uciążliwa. Grono nauczycielskie w liczbie dwóch osób starało się wszelkimi siłami, wytężoną i systematyczną pracą, likwidować skutki wojny. Na prośbę młodzieży kierownictwo szkoły zorganizowało Kurs Średni Oświaty Dorosłych, gdzie pobierało naukę 24 kandydatów. W 1946 roku do Grona Nauczycielskiego dołączyła pani Maria Msuk. W 1947 r. Kuratorium Szkolne Okręgu Poznańskiego przydzieliło z Funduszu Referatu Odbudowy 220 tys. zł. na wykończenie zniszczonego budynku, aby uruchomić pracę. Pwstał komitet w składzie: Ćwiek Antoni - przewodniczący, Szewczyński Adam - skarbnik, Ordyczyński Jan - sekretarz oraz członkowie: Ukraiński Kazimierz, Bocian Jan. Prace polegały na wmurowaniu i oszkleniu 13 okien o podwójnych skrzydłach, podbito sufity w trzech klasach i zakupiono materiał na podłogę korytarza. Dla podniesienia stanu zdrowotnego najbiedniejszych dzieci zorganizowano dożywianie. Gotowaniem i wydawaniem posiłków zajmowało się szkolne koło PCK. Akcję tę uruchomił i udzielał subwencji Wydział Aprowizacji przy Inspektoracie Szkolnym w Turku. W latach 1949-1950 na terenie szkoły zaczęły powstawać organizacje szkolone: ZHP, Szkolne Koło Odbudowy Warszawy, ZMP oraz powstała biblioteka szkolna. Kadra nauczycielska liczyła 5 osób. Zdobywano pomoce szkolne w formie mapy Polski, liczydła, pomoce do biologii, chemii, fizyki i geografii oraz meble niezbędne w szkole - np: ławki, tablice. Zaczęto organizować uroczystości i akademie szkolne. W miarę upływu czasu trwa odbudowa i remont poszczególnych izb lekcyjnych. W 1952 r. urządzono boisko szkolne. Przybywa kadry nauczycielskiej o pełnych kwalifikacjach. Prężnie działają organizacje szkolne oraz powstają nowe - tj. SKS i SKO. W 1963r. pobudowano magazyn opałowy, przerobiono i odmalowano klatkę schodową, a ściany zewnętrzne pokryto kolorowym tynkiem - nadając szkole estetyczny wygląd. Bardzo dobrze układa się współpraca między Komitetem Rodzicielskim a Gronem Pedagogicznym. W 1964 r. Komitet Rodzicielski za własne pieniądze zakupuje dla szkoły pierwszy telewizor "Szafir".

LATA 1966 - 1985

Następne lata to dalsze remonty i ulepszanie budynku szkolnego. W 1966 r. Komitet Rodzicielski przystąpił do gromadzenia funduszy na wybudowanie ogrodzenia placu szkolnego gdyż dotychczasowy płot z desek był w stanie ruiny. Jednocześnie w szkole zostaje zorganizowana Szkoła Przysposobienia Rolniczego w której zajęcia prowadzą nauczyciele ze szkoły podstawowej oraz nauczyciel zawodu - Dachman Helena. W związku z tym została wygospodarowana izba lekcyjna co pozwoliło na prowadzenie zajęć jednocześnie w siedmiu izbach. W 1969 r. zostaje powołany przez Komitet Rodzicielski - Społeczny Komitet Budowy CO w szkole, która zostaje ukończona w 1971 r. Natomiast w 1973 r. zostaje założona i doprowadzona woda do budynku szkolnego. W 1976 r. założono podest z betonu przed szkołą, a w 1978 r. zostaje zorganizowane przedszkole w pomieszczeniach po byłej Gromadzkiej Radzie Narodowej w Wyszynie. Dużo trudu przy organizowaniu przedszkola poświęcił Gminny dyr. mgr Tadeusz Drzewiecki przy współpracy z miejscową dyrekcją szkoły. Wiele również pomogła Dyrekcja KWB Odkrywki Władysławów, udostępniając swoich pracowników do przeprowadzenia remontu. W 1984 r. zostaje przeprowadzony romont kapitalny szkoły- wymiana stolarki, wybudowanie trzech izb lekcyjnych, sanitariatów i piwnicy na opał.

LATA 1986 - 2005

W 1987 r. szkoła zostaje wyposażona w nowe meble, dzięki czemu udało się zorganizować trzy pracownie przedmiotowe: języka polskiego, biologii i matematyki oraz rozbudować pracownię nauczania początkowego. W 1995 r. rozpoczęto zbieranie funduszy na budowę sali gimnastycznej, której nie było w szkole, a w 1996 r. zostaje rozpoczęta budowa sali gimnastycznej. W 1998 r. rozpoczął się remont kapitalny, podczas którego zajęcia szkolne odbywały się w różnych budynkach w Wyszynie: w salce katechetycznej, sklepie GS, Klubie Wiejskim - młodsze klasy, a starsze były dowożone do szkoły w Kunach. Podczas tego remontu położono nowe tynki, wymieniono pierwszy strop łączący parter z piętrem, zmieniono wykładziny podłogowe na piętrze, wyremontowano toalety oraz zostało wymienione centralne ogrzewanie z tradycyjnego na gazowe. 23 luty 2001 - odbyła się uroczystość ukończenia i oddania do użytku sali gimnastycznej oraz pomieszczeń na kuchnię i stołówkę.

KIEROWNICY I DYREKTORZY SZKOŁY PODSTAWOWEJ W WYSZYNIE

przed 1939 r. - kierownik Tadeusz Parada (zginął w obozie koncentracyjnym w Gusen)

1945 r. - 1948 r. - kierownik pani Krystyna Hipsz

01.09.1948 r. - 1.01.1950 r. - kierownik pani Krystyna Moos